ozdobny separator

Projekt FURI

Informacje o projekcie

Przedstawiamy publikację raportów powstałych w ramach projektu – Fundusze UE na rzecz praw podstawowych.

Raporty dotyczą naruszeń praw podstawowych w projektach finansowanych ze środków UE w sześciu krajach, w tym w Polsce, którą mamy przyjemność reprezentować.

Nowy raport ujawnia, w jaki sposób fundusze Unii Europejskiej są wykorzystywane do wspierania projektów naruszających podstawowe prawa marginalizowanych społeczności – w tym Romów, osób z niepełnosprawnościami oraz osób z doświadczeniem migracyjnym.
W oparciu o dane z sześciu krajów (Bułgaria, Czechy, Grecja, Polska, Węgry, Rumunia), badanie ujawnia:
* 63 przykłady szkodliwych projektów finansowanych z UE
* 1,1 miliarda euro wydane
* Setki tysięcy osób dotkniętych
Pomimo istniejących zabezpieczeń prawnych, występują poważne luki w zarządzaniu i monitorowaniu funduszy UE – co umożliwia dalsze wspieranie segregacji, instytucjonalizacji i innych naruszeń praw człowieka.

Nasz Instytut odpowiada za stworzenie raportu krajowego w ww. temacie.

📘 Pełny raport: https://lnkd.in/eZs87hsy
📰 Komunikat prasowy: https://lnkd.in/e2TY8cad

Dziękujemy za współpracę wszystkim partnerom projektu!


Najnowsze aktualności w projekcie FURI

Z radością informujemy, że Instytut Niezależnego Życia realizuje projekt FURI – EU Funds for Fundamental Rights. Jego celem jest monitorowanie i przeciwdziałanie naruszeniom praw podstawowych w projektach finansowanych ze środków Unii Europejskiej.
Projekt rozpoczął się oficjalnie podczas spotkania inaugurującego w dniach 24–25 kwietnia 2024 r. w Atenach. Koordynatorem tematycznym projektu jest organizacja Bridge EU. W projekcie biorą udział organizacje z sześciu krajów UE, a nasz instytut pełni rolę partnera krajowego z Polski.
W ramach projektu będziemy wspólnie badać, jak unijne środki wpływają na sytuację osób z niepełnosprawnościami, migrantów, społeczności romskiej oraz innych grup narażonych na wykluczenie – zwracając szczególną uwagę na przypadki instytucjonalizacji, segregacji edukacyjnej i dyskryminacji.
Projekt FURI jest współfinansowany ze środków programu CERV – Citizens, Equality, Rights and Values.

Udało się wypracować już raport, który bada naruszenia praw człowieka w projektach realizowanych ze środków unijnych. Każdy kraj, który jest partnerem projektu przygotował krajowy dokument badający naruszenia w projektach.

Z pełną wersją raportu można się zapoznać w zakładce  PROJEKT FURI