ozdobny separator

Prawo

11 twórców zmian na rzecz wyborów europejskich dla OzN

Dziesięć młodych osób z różnymi niepełnosprawnościami i jedna sojuszniczka oficjalnie dołączyli do grona twórców zmian w międzynarodowym projekcie „DREE – Disability Rights in European Elections”, koordynowanym przez Europejskie Forum Niepełnosprawności. W Polsce projekt realizuje Instytut Niezależnego Życia. 11 młodych i ambitnych osób są już częścią projektu na rzecz promocji udziału osób z niepełnosprawnościami w wyborach […]

Uczestnicy szkolenia pozują do wspólnego zdjęcia. Trzech mężczyzn z niepełnosprawnościami, dwie kobiety z niepełnosprawnościami i kobieta sojuszniczka stoją przy ścianie, na tle której widać kilka osób połączonych online

Dziesięć młodych osób z różnymi niepełnosprawnościami i jedna sojuszniczka oficjalnie dołączyli do grona twórców zmian w międzynarodowym projekcie „DREE – Disability Rights in European Elections”, koordynowanym przez Europejskie Forum Niepełnosprawności. W Polsce projekt realizuje Instytut Niezależnego Życia.

11 młodych i ambitnych osób są już częścią projektu na rzecz promocji udziału osób z niepełnosprawnościami w wyborach europejskich, które odbędą się w czerwcu 2024 roku. Choć projekt skupia się na wyborach do Parlamentu Europejskiego, to uczestnicy projektu mogą wykorzystać zdobytą wiedzę również w kontekście tegorocznych wyborów parlamentarnych w Polsce.

Pierwszy slajd prezentacji szkoleniowej. Od góry na środku jest okrąg gwiazd - symbol Unii Europejskiej. Poniżej, na środku wielkimi literami tytuł: Prawa osób z niepełnosprawnościami w wyborach europejskich. Pod tytułem mniejszym fontem napis: Szkolenie dla Changemaker'ów.

Polityczność i dostępność wyborów

Projekt „DREE – Prawa osób z niepełnosprawnościami w wyborach europejskich” głównie podejmuje mało znany temat w Polsce – zaangażowania politycznego osób z niepełnosprawnościami w wybory europejskie i krajowe. Co to znaczy? To znaczy, że uczestnicy projektu w obecnym, drugim etapie, przygotowują się do działań, w których będą starali się poszerzać świadomość społeczną o kwestie:

  • prawa do kandydowania OzN do Parlamentu Europejskiego i polskiego Sejmu i Senatu
  • równych praw do stawania się politykiem z niepełnosprawnością
  • obowiązku państwa w promocji środowisk OzN w życiu politycznym (np. organizacji pozarządowych OzN podejmujących tematy polityczne; partii politycznych).

Uczestnicy, nazwani twórcami zmian, będą również przypominać o obowiązku państwa w zapewnianiu dostępności wyborów dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Polityczność i dostępność wyborów są prawami politycznymi OzN, zagwarantowanymi przez Art. 29 Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

Screen z prezentacji szkolenia. Po lewej stronie jest popiersie prezesa Europejskiego Forum Niepełnosprawności, Yannisa Vardakastanisa. Po prawej stronie w okienku jest jego cytat dot. niedostępności wyborów i braku zaangazowania politycznego wśród osób z niepełnosprawnościami w Unii Europejskiej

Źródło zdjęcia: Europejskie Forum Niepełnosprawności – https://www.edf-feph.org/bio-ioannis-vardakastanis/

Przeszkoleni twórcy zmian

Polska grupa twórców zmian składa się z 10-ciu młodych osób z różnymi niepełnosprawnościami (np. autyzmem, ruchu, sensoryczną), głównie i w większości w stopniu znacznym, oraz jednej młodej kobiety – siostry osób z niepełnosprawnościami. Są to: Piotr Bartoszewicz, Paweł Bubiłek, Monika Dubiel, Jakub Gietka, Karolina Kosecka, Julia Kramek, Olesia Lupookova, Adrian Pieliszko, Waldemar Różanowski, Bartosz Tarnowski i Katarzyna Wasiak. Dzięki projektowi DREE w Unii Europejskiej jest minimum 80 tzw. changemaker’ów.

Uczestnicy projektu oficjalnie dołączyli do niego przez udział w szkoleniu projektowym „Prawa osób z niepełnosprawnościami w wyborach europejskich” – był to pierwszy etap projektu.

W Polsce odbyły się dwa szkolenia, prowadzone przez przedstawicieli Instytutu Niezależnego Życia: Adama Zawisnego i Angelikę Greniuk. Większość osób wzięła udział w stacjonarnych warsztatach w połowie maja, a kolejne osoby połączyły się online pod koniec maja.

Widok na salę szkoleniową. Uczestnicy siedzą przy stole, ułożonym w kształt litery U. Patrzą na ścianę, naprzeciwko stolików, gdzie przez projektor widać uczestników online

Podczas szkoleń poruszono temat „Udziału OzN w życiu politycznym”, gdzie przedstawiono zaangażowanie OzN z krajów członkowskich Unii Europejskiej w różne kwestie wyborcze. Omówiono procedury wyborcze do Parlamentu Europejskiego, czyli przepisy europejskie – wspólne dla krajów członkowskich i różne przepisy krajowe, które są ustalane przez indywidualne państwa. Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się, jak wygląda zaangażowanie grupy OzN w życie polityczne w poszczególnych krajach oraz jak wygląda głosowanie i kandydowanie do Parlamentu Europejskiego w krajach UE.

Drugim tematem szkolenia było „ABC nowoczesnego aktywizmu”. Zaprezentowano różne przykłady ruchów aktywistycznych, tworzonych przez osoby z niepełnosprawnościami, ze świata m.in. Free Our People, The European Network on Independent Living. Oprócz tego szczegółowo omówiono temat rzecznictwa osób z niepełnosprawnościami, czyli jakie kroki należy spełnić i jak przygotować się do aktywnej roli samorzecznika/ aktywisty/ działacza w sprawach dotyczących OzN, w tym politycznych.

Po szkoleniu stacjonarnym, osoby chętne mogły przekonać się jak wygląda aktywizm w praktyce – dołączając do happeningu symbolicznego pogrzebu ustawy o asystencji osobistej, organizowanego przez Protest OzN i osób opiekuńczych #2119pln.  

Trumna z wieńcem, obok dwie kobiety na wózkach. Za trumną kobieta czyta przez mikrofon, mężczyzna trzyma baner z napisem o symbolicznym pogrzebie ustawy o asystencji osobistej. W tle pałac prezydenta.

***

Przydatne informacje! Szkolenie stacjonarne odbyło się w Centrum Wsparcia Koordynacji w Warszawie, koordynowanego przez osoby z Ukrainy. Tłumaczenie polskiego języka migowego zapewnili Państwo Elżbieta i Paweł Żurawscy. Catering przygotowały osoby z niepełnosprawnościami z restauracji Kuchnia Czerwony Rower. Serdecznie polecamy miejsce i usługi – dobra i rzetelna współpraca.

 

Tagi:



Magdalena Kocejko: Prawa człowieka mieszkańców DPS to zapomniana sprawa

Pandemia się skończy, a pytanie, co dalej z instytucjami pozostanie aktualne. Niewykorzystanie sytuacji do rozpoczęcia działań na rzecz deinstytucjonalizacji byłoby wielkim błędem.

Pandemia koronawirusa uwypukliła wiele problemów, o których organizacje społeczne mówią od dawna. Jednym z nich jest sytuacja w placówkach całodobowych, przede wszystkim w domach pomocy społecznej.

Pełna treść tutaj

Tagi: prawa człowieka |